Kérelem kút létesítés engedélyezéséhez

Ügyintézés

Az 500 m3/év vízkivételt meg nem haladó vízilétesítmények létesítése esetén a kerületi jegyző engedélyét kell kérni a talajvízkút kivitelezése előtt, amennyiben a leírásban szerepelő feltételek teljesülnek. Egyéb esetben a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság az illetékes hatóság, így hozzájuk kell benyújtani az engedély kérelmet.

Először figyelmesen olvassa végig tárgyi ügy leírását, majd válasszon az ügyintézési lehetőségek közül!

Általános tájékoztató az elektronikus ügyintézésről

Elektronikus ügyintézésSzemélyes ügyintézés
Jogosultak köre

Budapest Főváros XV. kerület illetékességi területén talajvízkutat létesítő magánszemély, olyan kút létesítése esetén, amely a következő feltételeket együttesen teljesíti:

a) épülettel vagy annak építésére jogosító hatósági határozattal, egyszerű bejelentéssel rendelkező ingatlanon van, és természetes személyek részére a házi ivóvízigény és a háztartási igények kielégítését fogja szolgálni,

b) nem gazdasági célú vízigény kielégítése céljából létesül,

c) 500 m³/év mennyiséget meg nem haladó vízigénybevétellel fog üzemelni,

d) kizárólag talajvízkészlet vagy parti szűrésű vízkészlet felhasználásával fog üzemelni, karszt- vagy rétegvízkészlet igénybevétele, érintése nélkül,

e) a vízbázisok, a távlati vízbázisok, valamint az ivóvízellátást szolgáló vízilétesítmények védelméről szóló kormányrendelet szerint kijelölt, kijelölés alatt álló vagy előzetesen lehatárolt belső, külső vagy hidrogeológiai védőidomot, védőterületet nem fog érinteni.

Mit kell tennie

Elektronikus ügyintézés esetén:

A kitöltött Kút létesítés engedélyezéséhez kérelem nyomtatványt és az abban foglalt mellékleteket küldje meg az e-Papír üzenetküldő portálon Budapest Főváros XV. Kerület Rákospalota, Pestújhely, Újpalota Önkormányzata számára.

Az e-Papír alkalmazásba belépve ki kell választania

  • a témacsoport legördülő menüből az Önkormányzati igazgatást,
  • az ügytípus legördülő menüből a Településüzemeltetési ügyeket,
  • a címzett legördülő menüből Budapest Főváros XV. Kerület Rákospalota, Pestújhely, Újpalota Önkormányzatát, és csatolnia kell
  • a kitöltött Kút létesítés engedélyezéséhez kérelem nyomtatványt.

Személyes ügyintézés esetén:

A kitöltött Kút létesítés engedélyezéséhez kérelem nyomtatványt adja le ügyfélfogadási időben Budapest Főváros XV. Kerületi Polgármesteri Hivatal Ügyfélszolgálatán, vagy azt postai úton küldje meg az 1601 Budapest, Pf. 46 postacímre. Személyes ügyintézés esetén lehetősége van az Ügyfélszolgálatra időpontot foglalni online módon az Időpontfoglalóra kattintással.

A letölthető nyomtatványt megtalálja a Benyújtandó dokumentumok menüben, vagy papíralapon beszerezheti az Ügyfélszolgálaton. 

Kötelezettségmulasztás

Talajvízkút végleges engedély birtokában létesíthető, üzemeltethető, azonban mentesül a vízgazdálkodási bírság megfizetése alól az a létesítő vagy üzemeltető, aki a módosítás hatálybalépését megelőzően engedély nélkül vagy engedélytől eltérően létesített vagy üzemeltet felszín alatti vízkivételt biztosító vízi létesítményt, ha a vízjogi fennmaradási engedélyezési eljárást 2023. december 31-ig kérelmezi. Aki legkésőbb e napig nem kér fennmaradási engedélyt az engedély nélkül vagy attól eltérően létesült kútra, annak 2024. január 1-jétől vízgazdálkodási bírságot kell fizetnie.

Határidők

A hatóság nyolc (8) napon belül érdemben dönt, vagy értesít az eljárás megindításáról és teljes eljárásban hoz döntést hatvan (60) napon belül.

Benyújtandó dokumentumok
  • Kérelem nyomtatvány kút létesítés engedélyezéséhez,
  • általános helyszínrajz a kút feltüntetésével,
  • tulajdoni lap,
  • a kút részletterve a vízgazdálkodási és a kútra vonatkozó műszaki paraméterek feltüntetésével, műszaki leírással,
  • közművek helyzete, amennyiben a vízilétesítmény közműveket érint, a közmű üzemeltetőjének hozzájárulása,
  • fúrt kút esetén a tervezési, kivitelezési munkákat végző szakembernek meg kell felelnie a felszín alatti vízkészletbe történő beavatkozás és a vízkútfúrás szakmai követelményeiről szóló 101/2007. (XII.23.) KvVM rendelet 13. § (2) bekezdésének, a jogosultságot igazolni is kell,
  • ivóvíz célú felhasználás esetén - a vizek hasznosítását, védelmét és kártételeinek elhárítását szolgáló tevékenységekre és létesítményekre vonatkozó általános szabályokról szóló 147/2010. (IV.29.) Korm. rendelet szerinti vízminőség-vizsgálat eredménye.
Fizetési kötelezettség

A hatósági eljárás illeték- és díjfizetésmentes.

Azonban az eljárás során felmerülő egyéb költségeket – mint például a tervdokumentáció elkészítése során felmerülő személyi és dologi költségek, vagy szükség esetén a mintavételi, laboratóriumi, műszeres vizsgálatok költségei – a kérelmező ügyfél viseli.

Eljáró szerv

Budapest Főváros XV. Kerület Önkormányzat jegyzője.

Amennyiben a Jogosultak köre menüben felsorolt feltételek nem teljesülnek, akkor az engedély kiadására a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság az illetékes hatóság (e-mail: fki.hatosag@katved.gov.hu), így hozzájuk kell benyújtani az engedély kérelmet.

Egyéb információ

A vízjogi engedélyt az építtető (tulajdonos) köteles megszerezni. A vízjogi létesítési engedély meghatározott ideig érvényes. A fúrás csak jogerős vízjogi létesítési engedély birtokában kezdhető meg. A kivitelezőnek a fúrás megkezdése előtt legalább nyolc nappal értesítenie kell az engedélyező hatóságot.

A talajvízkút létesítése során figyelemmel kell lenni a lakóépülethez való közelségre – olyan távolság szükséges az épületektől, hogy a kút működése épületstatikai problémát ne okozzon. A közművek tekintetében a fúrás a meglévő felszín alatt elhelyezkedő közművek védőtávolságán kívül történjen, továbbá a fúróállvány felállíthatóságát illetően az elektromos légvezetékek helyzetére is figyelemmel kell lenni. Esetleges szennyező forrásoktól való megfelelő távolságra szintén ügyelni kell.

A hatóság a tervdokumentációban szereplő műszaki megoldást akkor engedélyezi, ha azt kivitelezhetőnek, műszaki megvalósításra alkalmasnak tartja. A vízjogi létesítési engedély az abban meghatározott jogok gyakorlása és kötelezettségek teljesítése mellett feljogosít az engedélyben meghatározott vízimunka elvégzésére, vízilétesítmény megépítésére, de a vízhasználat gyakorlásához, a vízilétesítmény használatbavételéhez és az üzemeltetéshez szükséges vízjogi üzemeltetési engedély megszerzésének kötelezettsége alól nem mentesít. Ha a vízjogi létesítési engedélytől a kivitelezés során eltértek, be kell nyújtani a tényleges állapotot tartalmazó adatokat rögzítő dokumentációt. Ha pedig a létesítési engedéllyel megegyezett a kivitelezés, az erre vonatkozó nyilatkozatot kell csatolni a későbbiekben.

Egy meglévő kút átalakítása esetén, amennyiben nem csak kitisztításról van szó, hanem a kút paraméterei is változnak, akkor szintén létesítési engedélyt kell kérni.

A Városgazdálkodási Főosztály a létesítésre kerülő és üzemeltetett talajvízkutakról nyilvántartást vezet.