Jogosultak köre
Öröklésben érdekelt személyek.
Mit kell tennie
Elektronikus ügyintézés esetén:
Az E-Önkormányzat portálon először válassza ki Budapest Főváros XV. Kerület Rákospalota, Pestújhely, Újpalota Önkormányzatát, majd töltse ki és elektronikusan küldje be a hagyaték ágazat adatkérés ügytípus ADATKÉRÉS HAGYATÉKI ELJÁRÁSBAN ILLETÉKES KÖZJEGYZŐRŐL űrlapot.
Személyes ügyintézés esetén:
A kitöltött Nyilatkozat hagyatéki eljáráshoz nyomtatványt adja le ügyfélfogadási időben Budapest Főváros XV. Kerületi Polgármesteri Hivatal Ügyfélszolgálatán, vagy azt postai úton küldje meg az 1601 Budapest, Pf. 46 postacímre. A letölthető nyomtatványt megtalálja a Benyújtandó dokumentumok menüben, vagy papíralapon beszerezheti az Ügyfélszolgálaton. Személyes ügyintézés esetén lehetősége van az Ügyfélszolgálatra időpontot foglalni online módon az Időpontfoglalóra kattintással.
Határidők
Az ügyintézők az eljárás megindulását követően a hagyatéki vagyonról való tudomásszerzéstől számított harminc (30) napon belül hagyatéki leltárt készítenek. Hagyatéki vagyon hiányában az eljárás megszüntetésre kerül.
Amennyiben a hagyatéki nyilatkozatból valami kimaradt, és a hagyaték nem évül el, ezért póthagyatéki eljárás indítása kérelmezhető.
Benyújtandó dokumentumok
A leltár pontos elkészítése miatt az értesített személynek másolatban csatolnia kell:
- halotti anyakönyvi kivonatot,
- írásbeli végintézkedést (végrendeletet), illetve öröklési szerződést, tartási szerződést,
- fel nem vett nyugdíj esetén nyugdíjszelvényt,
- fel nem vett járandóság (munkabér, táppénz) esetén igazolás a munkahelytől,
- ingatlan tulajdon esetén ingatlan-nyilvántartási adatokat (helyrajzi szám, pontos cím, tulajdoni hányad, jogcím, stb.) tartalmazó okiratot (földhivatali kijegyzés, tulajdoni lap, adásvételi szerződés, földhivatali határozat, stb.),
- biztosítási kötvényt, szerződést,
- gépjármű, utánfutó forgalmi engedélyét,
- fenntartásos takarékbetétkönyv, takaréklevél, kötvény, kincstárjegy, értékpapír, stb. azonosító adatait,
- kárpótlási jegy, vagyonjegy, részjegy azonosító adatait,
- lakossági folyószámla, devizaszámla, egyéb - pénzintézetnél vezetett – számlakivonat vagy azonosító adatait,
- nyugdíjpénztári tagságot igazoló okiratot,
- gazdasági társaság (Kft., Bt., stb.) esetén társasági szerződés vagy cégbejegyzés kivonat azonosító adatait.
A hagyatéki leltár felvételét követően a leltár az illetékes közjegyző részére megküldésre kerül, aki dönt a hagyaték tárgyában.
Kerületi illetékes közjegyzők az elhalálozás hónapja szerint:
- Páratlan hónap: Dr. Nemes Tamás
- Páros hónap: Dr. Szihalmi László
Egyéb információ
A hagyatékot leltározni kell:
- a hagyatékban belföldön fekvő ingatlan van, belföldi cégjegyzékbe bejegyzett társaságban, illetve szövetkezetben fennálló tagi, részvényesi részesedés van, lajstromozott vagyontárgy van, a törvényben megállapított öröklési illetékmentes értéket, azaz 300.000 forintot meghaladó értékű ingó vagyon van,
- az öröklésben érdekeltek kérelmére is vagy közjegyzői végzésre,
- ha az örökösként érdekelt öröklési érdeke veszélyeztetve van és méhmagzat, cselekvőképtelen, valamint korlátozottan cselekvőképes kiskorú, cselekvőképtelen vagy korlátozottan cselekvőképes nagykorú, ismeretlen helyen lévő személy, ügyeinek vitelében akadályozott természetes személy, vagy csak a Magyar Állam.
- a hagyatékot akkor is leltározni kell, ha az örökhagyó végintézkedésével alapítvány létesítését rendelte el.
A leltárba felvett ingatlan értékét az ingatlan fekvése szerint illetékes települési önkormányzat jegyzője által kiállított adó- és értékbizonyítványban foglaltakkal egyezően kell feltüntetni.
Az adó- és értékbizonyítvány tartalmát a jegyző közli az öröklésben érdekeltekkel, melynek véglegesítése után a hagyatéki leltár a mellékletekkel együtt a közjegyző részére kerül továbbításra.