Társasház törvényességi felügyelete

Ügyintézés

A társasház működésének, a társasház szerveinek és e szervek működésének törvényességi felügyeletét a társasház címe szerint illetékes kerületi önkormányzat jegyzője látja el.

A jegyző hivatalból, vagy bejelentésre azt ellenőrzi, hogy az adott társasház

  • alapító okirata, szervezeti-működési szabályzata és azok módosítása megfelel-e a jogszabályoknak,
  • működése, közgyűlési határozata megfelel-e a jogszabályoknak, az alapító okiratnak és szervezeti-működési szabályzatnak, és
  • működése megfelel-e a közgyűlési határozatokban foglaltaknak.

Először figyelmesen olvassa végig tárgyi ügy leírását, majd válasszon az ügyintézési lehetőségek közül!

Általános tájékoztató az elektronikus ügyintézésről

Elektronikus ügyintézésSzemélyes ügyintézés
Jogosultak köre

A társasházzal kapcsolatos törvényességi felügyeleti bejelentést a közös képviselő, az intézőbizottság elnöke, illetve bármely tulajdonostárs, valamint ezen személyek meghatalmazottja tehet.

Mit kell tennie

A törvényességi felügyeleti bejelentést írásban és szóban is elő lehet terjeszteni, de a bejelentésre szóló jogosultságot a Benyújtandó dokumentumok menüben felsorolt dokumentumok csatolásával igazolni kell.

Elektronikus ügyintézés esetén:

Az e-Papír üzenetküldő portálon szabad szövegezéssel előadhatja a bejelentést a Benyújtandó dokumentumok menüben felsorolt dokumentumok egy időben történő megküldésével.

Az e-Papír alkalmazásba belépve ki kell választania

  • a témacsoport legördülő menüből az Egyéb csoportot,
  • az ügytípus legördülő menüből az Egyéb típust,
  • a címzett legördülő menüből Budapest Főváros XV. Kerület Rákospalota, Pestújhely, Újpalota Önkormányzatát,
  • a Levél szövege cellába írja le bejelentését, majd
  • csatolja a kért dokumentumokat.

Személyes ügyintézés esetén:

Szóban is tehet bejelentést a Benyújtandó dokumentumok menüben felsorolt dokumentumok bemutatásával tárgyi ügyben tartott ügyfélfogadási időben Budapest Főváros XV. Kerületi Polgármesteri Hivatal Ügyfélszolgálatán. Személyes ügyintézés esetén lehetősége van az Ügyfélszolgálatra időpontot foglalni online módon az Időpontfoglalóra kattintással.

Határidők

Az eljárás megindítására rendelkezésére álló idő: az eseményről történő tudomásszerzéstől (bejelentés megérkezésétől) számított harminc (30) nap, de legfeljebb az esemény bekövetkezésétől számított 1 év.

Benyújtandó dokumentumok
  • 30 napnál nem régebbi tulajdoni lap, ha tulajdonostárs a bejelentő,
  • írásbeli meghatalmazás,
  • a bejelentést tevő közös képviselő vagy az intézőbizottsági elnök megválasztását igazoló irat (közgyűlési jegyzőkönyv).
Fizetési kötelezettség

A bejelentőnek illeték- vagy díjfizetési kötelezettsége nincs.

Eljáró szerv

Budapest Főváros XV. Kerület Önkormányzat jegyzője.

Felettes szerv/jogorvoslat

A törvényességi felügyeleti eljárásnak nincs további felügyelete, Budapest Főváros Kormányhivatala kizárólag azt vizsgálhatja, hogy a kerületi jegyző elmulasztotta-e az eljárás megindítására előírt határidőt.

Egyéb információ

A törvényességi felügyelet nem terjed ki az olyan ügyre, amelyben bírósági, hatósági eljárásnak van helye. Az eljárás nem irányulhat továbbá a társasház működésének gazdaságossági vagy célszerűségi szempontból való ellenőrzésére.

Tehát a jegyző törvényességi felügyelete nem terjed ki az alábbiakra:

  • Kisebbségben maradt tulajdonos megtámadja a közgyűlési határozatot (ezzel bírósághoz kell fordulnia).
  • A közös képviselő elleni büntetőfeljelentés, kártérítési per indítása (rendőrségi, bírósági hatáskör).
  • A rezsicsökkentéssel kapcsolatos hirdetményekkel összefüggő panaszkezelés (ez a fogyasztóvédelmi hatóság, azaz a fővárosi vagy vármegyei kormányhivatal hatásköre).
  • A társasházkezelést végző, illetve a közös képviseletet ellátó cég vagy vállalkozó kötelező regisztráció nélkül végzi tevékenységét. Ennek ellenőrzését, és a regisztrációt a fővárosi és vármegyei kormányhivatalok járási (kerületi) hivatalainál lehet kérni.
  • A társasházban végzett zajos tevékenység, szomszédviták, állattartási problémák stb., ezeket illetően hatósági eljárást kell, illetve lehet kezdeményezni az illetékes hatóságoknál.

Azok a társasházi ügyek, amelyeknek tárgya a közös képviselővel, az intézőbizottsággal vagy a számvizsgáló bizottsággal kialakult személyes konfliktus eldöntése, ugyancsak nem tartoznak törvényességi felügyeleti hatáskörbe.

A jegyző törvényességi felügyelete tehát kizárólag a társasház belső szabályzatainak ellenőrzésére, illetve a társasház működésének, határozatainak és a közgyűlés határozatainak törvényességi ellenőrzéseire terjed ki, azaz arra, hogy azok megfelelnek-e a jogszabályoknak és a társasház szabályzatainak.

Ilyen kérdés lehet például, hogy megtartották-e az éves kötelező közgyűlést, van-e érvényes szervezeti-működési szabályzat vagy megválasztották-e a számvizsgáló bizottság tagjait.