Jogosultak köre
Házassági szándékot bejelentő menyasszony és vőlegény.
Mit kell tennie
Személyes ügyintézés esetén:
Az anyakönyvvezető a házasságkötés időpontját a házasulókkal folytatott egyeztetést követően tűzi ki.
Amennyiben a külföldi állampolgár a magyar nyelvet nem érti, és nem beszéli, tolmács közreműködése szükséges mind a házassági szándék bejelentéséhez, mind a házasságkötéskor. A tolmácsot a házasulóknak kell biztosítaniuk, aki nem lehet a házasuló maga, vagy a házasuló egyenes ági rokona.
Tárgyi anyakönyvi eljárásban nincs helye elektronikus ügyintézésnek, és a hatóság – a tájékoztatás kivételével – nem tart elektronikusan kapcsolatot.
Határidők
A házasság a szándék bejelentésétől (a szándékbejelentésről szóló jegyzőkönyv aláírásának időpontja!) számított – legkorábban – harmincegyedik naptól, a jegyzőkönyv felvételétől számított egy éven belül köthető meg az anyakönyvvezetővel előre egyeztetett időpontban a szabad házasságkötési időpontjaink figyelembevételével.
Az anyakönyvi eljárásról szóló 2010. évi I. törvény 23. § (2) bekezdése értelmében a házasságkötést megelőző eljárásban az anyakönyvi szerv (anyakönyvi felügyelő) 30 napon belül nyilatkozik a külföldi okiratok elfogadhatóságáról.
Tehát, ha külföldi okiratok kerültek benyújtásra a házassági szándék bejelentésekor, akkor azokat a kormányhivatal ellenőrzi (30 nap) és küldi vissza az anyakönyvvezetőhöz. Ebben az esetben az iratok visszaérkezésétől kell számolni a 30 napos várakozási időt.
Az okiratok elfogadásáról szóló döntésének az anyakönyvvezetőhöz való visszaérkezését követően tűzhető ki a házasságkötés időpontja, mely esetében is figyelembe kell venni a kötelező 30 napos várakozási időt.
A házasságkötési szándék bejelentéséről felvett jegyzőkönyv egy évig érvényes.
Benyújtandó dokumentumok
- A menyasszony és a vőlegény
- érvényes személyazonosításra alkalmas okmányát (személyazonosító igazolvány/ vagy útlevél/ vagy vezetői engedély),
- állampolgárságát igazoló okmányát (személyazonosító igazolvány/vagy útlevél/vagy honosítási okirat),
- személyi azonosító számát és lakcímét igazoló hatósági igazolványát (lakcímkártya),
- születési anyakönyvi kivonatát (amennyiben a születés az elektronikus anyakönyvi rendszerben elérhető, nem szükséges a születési anyakönyvi kivonatot csatolni)
- A menyasszony és a vőlegény családi állapotának igazolása céljából
- a magyar állampolgárok esetén a nőtlen vagy a hajadon családi állapotot nem kell igazolni,
- elvált családi állapotú menyasszony és vőlegény esetén: a válást is tartalmazó házassági anyakönyvi kivonatot (amennyiben a megszűnt házasság az elektronikus anyakönyvi rendszerben elérhető, nem szükséges a házassági anyakönyvi kivonatot csatolni),
- özvegy családi állapotú menyasszony és vőlegény esetén: az elhalálozott fél halotti anyakönyvi kivonatát vagy a megszűnt házasságról a haláleset adatait is tartalmazó házassági anyakönyvi kivonatot (amennyiben a haláleset és / vagy a házasság az elektronikus anyakönyvi rendszerben elérhető, nem szükséges a házassági- / halotti anyakönyvi kivonatot csatolni),
- a 16. életévét betöltött kiskorú házasulandó részére – a fentieken túl – a gyámhatóság által kiadott előzetes házasságkötési engedélyt
- külföldi állampolgárok esetében a fentieken kívül szükséges iratok
- nem magyar állampolgár nyilatkozata, hogy a házasságkötésnek a személyes joga szerint nincs akadálya,
- amennyiben az okiratok kölcsönös elfogadhatósága tárgyában nincs kétoldalú egyezményünk az illető országgal, akkor szükséges a benyújtandó okiratokra az ott működő magyar külképviselet részéről történő konzuli felülhitelesítés.
- ha az adott állam nem részese a külföldön felhasználásra kerülő közokiratok diplomáciai vagy konzuli hitelesítésének mellőzéséről szóló hágai egyezménynek a külföldi hatóság által kiállított okiratot felettes szerv kell, hogy felülhitelesítse, "Apostille"-lel lássa el,
- az okmányokat hiteles magyar fordításban kell becsatolni. A fordítás akkor tekinthető hitelesnek, ha azt az Országos Fordító- és Fordításhitelesítő Iroda vagy konzul fordította és hitelesítette,
- amennyiben a külföldi állampolgár a magyar nyelvet nem érti, és nem beszéli, tolmács közreműködése szükséges mind a házassági szándék bejelentéséhez, mind a házasságkötéskor. A tolmácsot a házasulóknak kell biztosítaniuk, aki nem lehet a házasuló maga, vagy a házasuló egyenes ági rokona.
- A házasságkötéskor a tanukat a házasulandóknak kell biztosítani.
Fizetési kötelezettség
A hivatali helyiségen valamint a hivatali munkaidőn kívüli házasságkötésről és bejegyzett élettársi kapcsolat létesítéséről szóló 27/2018. (IX.9.) önkormányzati rendelete alapján.
Eljáró szerv
Budapest Főváros XV. Kerületi Polgármesteri Hivatal Hatósági Főosztály Igazgatási Osztály Anyakönyvvezetői Csoport.
Felettes szerv/jogorvoslat
Az anyakönyvvezető anyakönyvi eljárásában nincs helye fellebbezésnek.