Hír
2023.06.28. 13:55

Tájékoztató az ingatlantulajdonosok (használók, kezelők) által elvégzendő kerti és közterületi munkákról

Képaláírás

Parlagfű

Az elmúlt időszak időjárása kedvezően hatott a növények fejlődésére. Ennek következtében számos bejelentés érkezik a kerületi Polgármesteri Hivatalhoz az ingatlanokról a közterületre kinyúló ágak és bokrok, illetve a kaszálás elmaradása miatt.

A közösségi együttélés alapvető szabályairól, valamint ezek elmulasztásának jogkövetkezményeiről szóló 41/2015. (XI. 30.) önkormányzati rendelet értelmében 

az ingatlantulajdonosnak kell gondoskodnia az ingatlana előtti járda és a kocsiút közötti terület gyommentesítéséről, az ingatlanról a közterületre kinyúló ágak és bokrok olyan mértékű visszavágásáról, hogy az a közterületen történő közlekedést ne akadályozza, illetve a járdát ne szennyezze. A mulasztók kettőszázezer forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújthatók. 

A köztisztaságról szóló 1/1986. (II. 21.) ÉVM-EüM együttes rendelet 6. §-a, valamint a főváros köztisztaságáról szóló 48/1994. (VIII. 1.) Főv. Kgy. rendelet 3. §-a előírja továbbá, hogy 

az ingatlan tulajdonosa (kezelője, használója) köteles gondoskodni az ingatlana, és az ingatlana előtti járda, továbbá a járda és a kocsiút közötti kiépített, vagy kiépítetlen terület gondozásáról, tisztántartásáról, szemét- és gyommentesítéséről.

Belterületen az önkormányzatok jegyzői látják el a növényvédelmi hatósági feladatokat, így a parlagfűvel fertőzött területek felderítését, és szükség esetén a vonatkozó hatósági eljárások megindítását. Az eljárás más hatóságok megkeresésére, vagy bejelentésére is indulhat.

A parlagfű nagymértékű felszaporodásának a közegészségügyi és gazdasági károsító hatása számottevő. A parlagfű elleni védekezés elsősorban szintén az ingatlan tulajdonosának, illetve használójának a kötelezettsége. 

A hatóságok eljárásukat bel- és külterületen, a magánkerteken túl ipari, kereskedelmi és egyéb telephelyeken, utak, vasutak, vízpartok mellett is folytathatják. A parlagfű legintenzívebb növekedési időszaka július hónap, ezért az ingatlantulajdonosoknak, használóknak a parlagfű virágbimbó kialakulását megelőzve, a gyomnövény irtását az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény értelmében köteles az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.

Fontos, hogy a virágbimbók megjelenése előtt végezzük el a védekezést, hiszen ezzel elkerülhető, hogy a virágzó állomány kaszálásával fokozott pollenterhelést idézzünk elő!

Amennyiben belterületen virágbimbós parlagfű észlelés történik a hatóság elrendeli a parlagfű irtást. A tulajdonos, használó a hatósági védekezés teljes költségét köteles megtéríteni. E költségtérítés azonban nem mentesít a növényvédelmi bírság megfizetése alól, amely tizenötezer és ötmillió forint közötti összegben kerül kiszabásra, és nem teljesítés esetén adók módjára behajtható. 

A parlagfű és az egyéb allergén özönnövények elszaporodásának visszaszorítása közérdek, mely csak az érintett hatóságok, települési önkormányzatok, civil szervezetek és a lakosság összefogásával, összehangoltan valósulhat meg. A kötelezettségükről megfeledkező tulajdonosok és használók veszélyeztetik mások Alkotmányban biztosított egészséges környezethez fűződő jogainak érvényesülését, ezért indokolt, hogy a parlagfű elleni védekezés speciális szabályait mindenki betartsa.

A fentiek alapján az önkormányzat jegyzője kéri valamennyi ingatlan tulajdonosát, illetve használóját, hogy aki eddig nem tett eleget a jogszabályi kötelezettségeinek, az a védekezési munkálatokat önként, haladéktalanul végezze el, hozzájárulva a parlagfű elleni védekezési feladatok eredményes elvégzéséhez, és a parlagfű által okozott gazdasági és egészségügyi károk csökkentéséhez.