A Polgármesteri Hivatal Kossuth-termében 2023. szeptember 29-én Dr. Kajó Cecília LL.M. jogász az állattartással járó zavaró hatások komplex kezelési lehetőségei címmel tartott előadást és kerekasztal beszélgetést felkerésünkre. A jegyzői állatvédelmi hatósági jogkörbe tartozó ügyeket intéző hatósági ügyintézőkön, az Önkormányzat utcai szociális munkásain és közterület-felügyelőin kívül az eseményen meghívásunkra részt vettek kerületi rendőrök és polgárőrök, valamint az Önkormányzatunkkal együttműködő Kutyások a XV. kerületért Állatvédő Egyesület tagjai is.
Az előadás első részében a szakértő az állatvédelmi ügyek jogszabályi hátterének változásait, illetve a helyszíni bírságolás dilemmáit ismertette, majd az állatvédelmi hatósági és az ahhoz szervesen csatlakozó szervek feladatait mutatta be a mindennapokban.
Az előadás kiemelt témája volt a „jó gazda gondossága” fogalomkörének értelmezése jogesetek alapján. A téma megvitatása során nagy hangsúlyt kaptak azok a lakossági bejelentések is, melyeket a kedvtelésből tartott állatok tartása során felmerülő zavaró hatások generálnak.
A 27 éves közigazgatási tapasztalattal rendelkező szakértő szerint ilyen esetekben a jegyzői állatvédelmi hatóság fő feladata annak vizsgálata, hogy az állattartó eleget tesz-e a jogszabályban előírt kötelezettségeinek. A jelenlévők egyetértettek abban is, hogy a panaszbejelentések nagy része társas konfliktusokról és az egymás iránti csökkenő toleranciáról szól. Sok esetben az egyik fél nyugalomhoz való joga illetve tűrési kötelezettsége ütközik a másik fél állattartáshoz való jogával, amely ügyekben ebből adódóan nagyon nehéz igazságot tenni, ezért nem marad más választása a hatóságnak, mint törekedni a felek közötti kompromisszum kialakítására.
Dr. Kajó Cecília előadása során hangsúlyozta, hogy az állattartás nélkülözhetetlen velejárója némi zaj és szaghatás, ami egy adott lakóközösség tagjait eltérően érinthet. A hanghatással, szaghatással, és egyéb érzékeléssel kapcsolatos birtokvédelmi panaszok nem bírálhatók el megalapozottan a jegyzői birtokvédelmi eljárás során, tekintettel arra, hogy az eljáró ügyintéző szaglása, hallása, egyéb érzékelő képessége mindig szubjektív, továbbá a hatóságnak nincs jogosultsága széleskörű bizonyítási eljárás lefolytatására, mint ahogyan az egymásnak feszülő jogok fontosságát, súlyát sem ítélheti meg, szemben a bírósággal.
Az összejövetel lezárásaként kérdések és feleletek következtek, illetve konkrét ügyek és azok lehetséges kimenetelei kerültek megvitatásra. Öröm volt látni, hogy az érdekfeszítő témának, és az érdeklődő, konzultációra nyitott közönségnek köszönhetően az eredetileg 1-2 órásra tervezett program egy egész délelőttön át tartott.
dr. Zsidei Kinga s.k.
aljegyző