Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc leverését követő véres megtorlások tetőpontja az aradi vértanúk kivégzése volt. 1849. október 6-án tizenhárom honvédtiszt – tizenkét tábornok és egy ezredes – valamint Batthyány Lajos, az első felelős magyar kormány miniszterelnöke esett áldozatul az esztelen vérengzésnek, akik valamennyien egy független, szabad és igazságos Magyarországért küzdöttek.
Törekvésük akkor elbukott, de emlékük 175 év után is generációról generációra átörökítve tovább él.
A kerületi megemlékezésen részt vett Cserdiné Németh Angéla polgármester, Barkóczi Balázs országgyűlési képviselő, valamint dr. Kevevári Edit jegyző is. Az ünnepség a Dózsa György Gimnázium és Táncművészeti Szakgimnázium műsorával kezdődött, melyben Maszlag Bálint 12. osztályos tanuló mondott verset. A felkészítő tanára Benkovics Sándor, a drámatagozat vezetője volt.
Ezután Cserdiné Németh Angéla polgármester ünnepi megemlékezése következett.
Az aradi vértanúk emléke előtt fejet hajtani és a ’48-as hazafiak iránt érzett tiszteletünket leróni gyűltünk ma itt össze. Október 6-án, nemzeti gyásznapunkon az 1848-49-es magyar forradalom és szabadságharc számos ismert és megannyi névtelen hősére emlékezünk
– kezdte beszédét a polgármester.
„A birodalmi önkény és a nagyhatalmi túlerő vérbe fojtotta nemzeti forradalmunkat és szabadságharcunkat. 1849. október 6-án a bécsi udvar a nemzetközi visszhangot kiváltó kivégzésekkel akart elrettentő példát statuálni.
A magyar forradalom és szabadságharc legfőbb szereplői a jog eszközével, törvényes úton kívánták elérni a nemzeti önrendelkezést, a nagyobb beleszólást a döntések meghozatalába. Nem akartak sem háborút, sem vérontást."
Cserdiné Németh Angéla kiemelte, hogy Batthyány Lajos, az első felelős magyar miniszterelnök, az aradi 13-ak és a megszámlálhatatlan ismeretlen és névtelen magyar hazafi vállvetve küzdött egy jó ügy érdekében.
A szabad és független Magyarországért harcoltak ők, de következetes helytállásukkal egy igazságosabb és jobb Magyarország jövője mellett is hitet tettek. Tették mindezt többségében nem is magyar nemzetiségűként, hiszen volt köztük örmény, német, osztrák, horvát és szerb is."
175 évvel ezelőtt mégis többre tartották azt, ami összeköti, mint ami szétválasztja őket, hangsúlyozta a polgármester.
„Az Aradon kivégzett 12 tábornok és egy főtiszt: Aulich Lajos, Damjanich János, Dessewffy Arisztid, Kiss Ernő, Knézich Károly, Lahner György, Leiningen-Westerburg Károly, Nagysándor József, Poeltenberg Ernő, Schweidel József, Török Ignác, Vécsey Károly és Lázár Vilmos ezredes, és az ugyanezen a napon Pesten kivégzett Batthány Lajos az életükkel fizettek egy becsületbeli és nemes ügyért, a haza védelméért.
Batthyány személyében Magyarország egyik legnagyobb formátumú politikusa esett az abszolutizmus bosszúhadjáratának áldozatául."
Az aradi vértanúk példamutató hazaszeretete, hősies kitartása bennünket is kötelez, emelte ki Cserdiné Németh Angéla. "Mert az erkölcsi értékek és az európai hazafiság nem csupán éteri magasságokban lebegő, ködös fantazmagóriák. Ezekre a szilárd és hazafias alapokra épült és épül ma is minden mértékadó és büszke, öntudatos nemzet a kontinensen."
Az a valódi lokálpatrióta hazafi, aki a mindennapokban a szülőhelyén, a lakóhelyén, a munkahelyén becsülettel dolgozik honfitársaiért. Aki gondoskodik a családjáról és a szeretteiről.
Végül nyomatékosította, hogy az 1848-49-es magyar forradalom és szabadságharc ismert és névtelen hőseinek példamutatása, tisztessége és becsülete 175 év múltán sem halványodott el. A mi közös felelősségünk és kötelességünk, hogy méltó utódaik legyünk a jelenben és az elkövetkező évek sorsfordító pillanataiban - európaiként, magyarként, rákospalotaiként, pestújhelyiként és újpalotaiként egyaránt.
A beszéd után a koszorúzási ünnepség következett.
(Fotó: Csokonai15)