Hír
2023.10.06. 11:31

Megemlékezés az aradi vértanúk emléknapja alkalmából

Képaláírás

Október 6-i megemlékezés

Október 6-a alkalmából megemlékezést tartott Budapest Főváros XV. Kerület Rákospalota, Pestújhely, Újpalota Önkormányzata.

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc leverését követő véres megtorlások tetőpontjaként 1849. október 6-án végezték ki az aradi vértanúkként ismert tizenhárom honvédtisztet – tizenkét tábornokot és egy ezredest –, valamint Batthyány Lajost, az első független, felelős magyar kormány miniszterelnökét, akik valamennyien egy független, szabad és igazságos Magyarországért küzdöttek. 

Az egész nemzetet mélyen megrázó és megalázó esemény évfordulóját 2001-ben nemzeti gyásznappá nyilvánították. A kerületi megemlékezést a Dózsa György Gimnázium és Táncművészeti Szakgimnázium műsorával kezdődött, melyben közreműködött Sütő Sára 10. osztályos tanuló, valamint a gimnázium tanára és a drámatagozat vezetője, Benkovics Sándor. 

Október 6-i megemlékezés

Október 6-i megemlékezés

Ezután Cserdiné Németh Angéla polgármester ünnepi megemlékezése következett.

Emlékezni gyűltünk ma össze az 1849. október 6-án Aradon és Pesten kivégzett vértanú hősökre, akiket a magyar forradalmat és szabadságharcot vérbe fojtó birodalmi önkény ítélt halálra

– kezdte beszédét a polgármester. 

174 esztendővel ezelőtt egy koncepciós perben, jogilag is aggályos döntéssel, az egész világ számára kívánt példát statuálni az osztrák birodalmi politika. Koncepciós volt az eljárás, hiszen a halálos ítéletekről még a tárgyalás előtt döntöttek, holott ígéretek is elhangzottak korábban azzal kapcsolatban, megkegyelmeznek a perbe fogott katonai vezetőknek."

Október 6-i megemlékezés

Október 6-i megemlékezés

Cserdiné Németh Angéla megemlítette beszédében, hogy az ara­di vér­ta­núk cso­port­ja jól rep­re­zen­tál­ta a sza­bad­ság­harc tá­bo­rá­nak sokszínű össze­té­te­lét, hi­szen volt kö­zöt­tük ma­gyar és né­met gróf, oszt­rák lovag, ma­gyar ne­mes, hor­vát és szerb ha­tár­őr, magyaror­szá­gi és auszt­riai né­met egyaránt. 

A magyar forradalom és szabadságharc leveréséhez segítségül hívott orosz cári sereggel megerősített osztrák csapatok útját állták a magyar nemzet függetlenségi törekvéseinek. A nagyhatalmi politika szereplőinek szövetkezése megakadályozta, hogy szabadabb, igazságosabb és szolidárisabb Magyarország épülhessen. 

Kegyetlen és könyörtelen példát statuálva kívánt üzenni mindenkinek a teljhatalom: nem tűri az önállósodási, függetlenségi kezdeményezéseket.

A polgármester beszédében kiemelte, hogy október 6-án, a nemzeti gyásznapunkon fejet hajtunk mindazok emléke előtt, akik életüket adták a magyar szabadságért. Helytállásuk és áldozatvállalásuk ma is fontos üzenet és komoly mérce mindannyiunk számára itt, Európa közepén, az immár több mint három évtizede szabad és független Magyarországon. 

Civilként és politikusként is rajtunk áll, mindannyiunk helytállásán, becsületén és tisztességén múlik, milyen országban akarunk élni az elkövetkező években. A mi felelősségteljes, lokálpatrióta döntéseinken múlik, milyen kerületet építünk a magunk és az utánunk jövő generációk számára Rákospalotán, Pestújhelyen és Újpalotán.

A beszéd után a koszorúzási ünnepség következett. Az Önkormányzat részéről Cserdiné Németh Angéla, dr. Kevevári Edit és Tóth Imre, a Gyermek és Ifjúsági Önkormányzat nevében Balog Fruzsina és Kormos Anett, a Demokratikius Koalíció nevében Barkóczi Balázs és Tóth Veronika, a Párbeszéd – A Zöldek Pártja nevében Deschelák Károly, a Lokálpatrióták a XV. kerületért képviseletében Bringye János, a Rákospalotai Kossuth Lajos Általános Iskola nevében pedig Bikfalvi Borbála és Kecskeméthyné Mezősi Annamária helyezett el koszorút.

Aradi vértanúk - megemlékezés

Aradi vértanúk - megemlékezés

(Fotó: Csokonai15)