Hír
2023.08.11. 12:07

A kutyasétáltatás kerületi szabályai

Képaláírás

Kutyasétáltatás szabályai

Az utóbbi hetekben jelentősen megnövekedett a kutyasétáltatás módját kifogásoló lakossági bejelentések száma. A panaszok tárgya legtöbb esetben a póráz nélküli sétáltatás, illetve a közterületen hagyott kutyapiszok.

A fenti magatartások, azon kívül, hogy veszélyeztetik a gyalogosan közlekedő lakosok testi épségét, sértik a biztonság és komfortérzetét, jogellenesek is, ezért az alábbi, kerületünk közterületein érvényes szabályok betartására szeretnénk felhívni az ebtartók figyelmét. 

  1. Függetlenül az eb méretétől közterületen – az elkerített kutyafuttatók területét leszámítva – tilos a póráz nélkül sétáltatás, és az eb felügyelet nélkül hagyása
  2. A kutya sétáltatójának kötelessége a kutyaürülék összegyűjtése, és attól csak a hulladékkezelés szabályait betartva – pl. az erre külön rendszeresített gyűjtőkosarakba helyezve – válhat meg. 
  3. A kutyasétáltatónak a sétáltatás során folyamatosan magánál kell tartani az állati ürülék feltakarítására és gyűjtésére alkalmas eszközt
  4. Tilos a kutyák játszótérre, sportterületre, egyéb táblával tiltott helyre történő bevitele! 
  5. Tilos kutyát bekerítetlen ingatlanon szabadon tartani! 

A fenti előírások betartása az ebeket sétáltató személyek, illetve ebtulajdonosok, gazdák kötelessége és egyben felelőssége. 

Mivel a fenti szabályok betartását a közterület-felügyelők ellenőrizhetik, és a szabálytalankodókat helyszíni bírsággal sújthatják, ezért a szabálytalan gyakorlat megszüntetése érdekében a következő hetekben kiemelt figyelmet fognak fordítani a problémára. 

A póráz nélküli kutyasétáltatás szabálysértésnek minősül, ezért 5000 Ft-tól 50 000 Ft-ig (2023. szeptember 1-jétől 6500 Ft-tól 65 000 Ft-ig), hat hónapon belül újabb szabálysértés elkövetése esetén pedig 70 000 Ft-ig (2023. szeptember 1-jétől 90 000 Ft-ig) terjedhet a kiszabott helyszíni bírság.

 A közösségi együttélés kerületi szabályaiba ütköző fenti egyéb jogsértések esetén 50.000 Ft-ig terjed a kiszabható helyszíni bírság összege. 

A fokozott ellenőrzések mellett, aki a fenti szabálytalanságok bármelyikét tapasztalja, a hatékony és gyors intézkedés érdekében a Rendészeti Osztály munkatársait is hívhatja a +36 1 305 3147 telefonszámon, akik továbbra is 0-24 órában látnak el szolgálatot a kerületben. 

Kutyatámadás esetén a rendőrség 112-es segélykérő száma hívható. 

Kerületünk nyugalma és biztonsága érdekében kérem valamennyi kutyatulajdonostól és kutyatartótól a fenti szabályok betartását, és a betartatásban való segítő közreműködését! 

dr. Zsidei Kinga 
s. k. aljegyző

(Fotó: Pixabay / illusztráció)