Ennek sokan örülnek, hiszen ezáltal a kerületi lakosok számára is elérhetővé vált a városi közlekedés új, intelligens, megfizethető módja, mely segít városunk tisztábbá és fenntarthatóbbá tételében. Sokaknak viszont bosszúságot okoz, mert a használók egy részének nem sikerült elsajátítani a helyes használatot, és az eszközt otthagyja, ahol éppen elérte célját, vagy elvesztette a roller iránti érdeklődését, nem törődve azzal, hogy a szabálytalanul elhelyezett jármű sok esetben mások közlekedését akadályozza. Sajnos számtalan esetben láthatóak elhagyott rollerek járda közepén, utak szélén, sőt még kijelölt gyalogosátkelőhelyen is, mely rendkívüli módon balesetveszélyes.
Szeretném leszögezni, hogy a kölcsönzési célú mikromobilitási eszközöket üzemeltető cégekkel a Fővárosi Önkormányzat kötött megállapodást a Fővárosi Önkormányzat tulajdonát képező területekre, miközben nemcsak a fővárosi tulajdonú közterületeken találkozhatunk rollerrel közlekedőkkel, illetve elhagyott eszközökkel. A helyzet kézenfekvő oka, hogy érthető módon a kölcsönzők nincsenek tisztában a kerületet behálózó utak, utcák tulajdonviszonyával, mint ahogyan a rollerek sincsenek ellátva erre vonatkozó érzékelővel.
Mivel nem célja Önkormányzatunknak az – egyébként számtalan előnnyel rendelkező – közlekedési eszközök kitiltása kerületünkből, mint ahogyan a közlekedési eszközként való használat KRESZ-ben való szabályozását sem vállalhatjuk át a törvényalkotótól, ezért mindössze annyit szeretnék kérni a rollerhasználóktól, hogy a kerületi lakosok biztonsága és közterületek rendezettsége érdekében – a Fővárosi Önkormányzat és az egyik rollerüzemeltetők által meghatározott – alábbi néhány alapvető szabályt szíveskedjenek betartani!
1. A rollert úgy kell elhelyezni, tárolni a közterületen, hogy
- a gyalogosfelület számára szabadon maradjon legalább 1,5 méter,
- az ingatlanokba való bejárást ne akadályozza,
- az út, járda kereszteződésétől, közlekedésre szolgáló egyéb, egyenes vonalú közlekedés megszakítását lehetővé tevő találkozásától legalább 5 méteres távolságon kívülre kerüljön.
2. A roller nem tárolható, helyezhető el
- az utak járműközlekedésre használható részén vagy kijelölt várakozóhelyen,
- közösségi közlekedési megállóban,
- kijelölt gyalogosátkelő beláthatóságát akadályozva,
- tűzcsapok vagy egyéb, a közművek üzemeltetéséhez szükséges berendezések megközelítését, használatát akadályozva,
- zöldfelületen.
Tekintettel arra, hogy a rollerek szabálytalan elhelyezéséért a rollereket üzemeltető cégek a felelősek, akik – közterület-használati szerződéseikben – vállalták a szabálytalanságok megszüntetését, a rollerekkel kapcsolatos panaszok az alábbiak szerint jelezhetők az üzemeltetők felé:
- a „TIER” felirattal ellátott eszközök esetében a support@tier.ap email címre,
- a „Lime” feliratú eszközök esetében pedig a 06-1-998-9126 telefonszámon.
Mindemellett természetesen önkormányzatunk közterület-felügyelői is fokozott figyelmet fognak fordítani járőrözéseik során a kerületünk közterületein „parkoló” eszközökre, és ha szabálytalan elhelyezést észlelnek, jelezni fogják az üzemeltetőnek.
Vigyázzunk egymásra!
Cserdiné Németh Angéla
polgármester s.k.
(Fotó: Pixabay / illusztráció)