Bauer Sándor az emberi jogok eltiprása és a kommunista önkény ellen való tiltakozás jeléül 1969. január 20-án a Múzeumkertben nyilvánosan felgyújtotta magát, amelybe három nappal később a kórházban belehalt. Az Önkormányzat képviseletében dr. Matlák Gábor és Tóth Imre alpolgármester, Hajdu László, kerületünk díszpolgára és korábbi polgármestere, valamint Csernák János alpolgármesteri referens emlékezett meg a fiatal mártírról a Rákospalotai Köztemetőben.
„Hagyomány kerületünkben, hogy minden évben, halála évfordulóján megemlékezünk Bauer Sándorról. Kerületünk, fővárosunk vagy hazánk polgárai közül a fiatalabbak, akiknek a Szovjetunió, a megszállt Magyarország és Moszkva hazug magyar helytartói már a történelmet jelentik, joggal tehetik fel a kérdést, hogy miért van szükség az évenkénti megemlékezésre, mit is üzen nekünk, maiaknak Bauer Sándor mártírhalála?” - tette fel a kérdést beszédében dr. Matlák Gábor, aki rögtön meg is adta a választ.
Először is azt, hogy a haza szabadságáért és függetlenségéért hozott áldozat sosem hiábavaló.
[...] Másodszor, hogy vannak morális szempontból egyértelmű helyzetek, amikor nincs "egyfelől" és nincs "másfelől. [...] Bauer harmadik üzenete a ma szabadságszerető magyarjainak, hogy akármilyen siketítően hangos is a propaganda, annak rétegei alatt ott rejtőzik az igazság, amely előbb-utóbb napvilágra jut.
Bauer Sándor reménytelen tettének legfőbb üzenete pedig a remény: ahogy itt állunk sírjánál, méltatva bátor tettének emlékét, erőt merítünk abból és reménykedünk egy olyan világban, ahol Európa kis népeinek már nem kell többé keleti despotáktól rettegnie.
(Fotó: Csokonai15)