1956-ról mindenkinek van egy története. Ugyan már egyre kevesebben vannak közöttünk, akik a saját emlékeikből merítenek, de a szüleinktől, nagyszüleinktől vagy tanulmányainkból, olvasmányainkból sok mindenre fény derül. Sok mindenre fény derül? Ki tudja… De hogy mi is történt valójában október 23-a és november 4-e között, azt csak az tudja igazából, aki részese lehetett annak a tizenhárom eufórikus és egyben tragikus napnak. Egy biztos. Magyarország nevét megismerte a világ.
A megemlékezéssorozat a Kopjafánál kezdődött, melyen részt vett Cserdiné Németh Angéla polgármester, Barkóczi Balázs országgyűlési képviselő, Csernák János, Tóth Imre és Gyurkó Dániel alpolgármester és dr. Kevevári Edit jegyző.
A László Gyula Gimnázium és Általános Iskola 7. G osztályának műsorával kezdődött a rendezvény, melyet Simonffyné Fejes Andrea állított össze és tanított be, de közreműködött Szakács-Papp Edit osztályfőnök is. Ezt követően Barkóczi Balázs országgyűlési képviselő tartott ünnepi beszédet, majd a koszorúzás zárta az ünnepséget.
Az Önkormányzat részéről Cserdiné Németh Angéla, dr. Kevevári Edit és Csernák János helyezett el koszorút.
A megemlékezés később a Hubay Jenő Zeneiskolában egy különleges ünnepi hangversennyel és a Díszpolgári címek átadásával folytatódott Cserdiné Németh Angéla polgármester, Barkóczi Balázs országgyűlési képviselő, Csernák János, Gyurkó Dániel és Tóth Imre alpolgármesterek és dr. Kevevári Edit jegyző, valamint a nap ünnepeltjei, kitüntetettjei, díjazottjai jelenlétében.
Kerületünk két kiváló kulturális egyesülete, a Hubay Jenő Ifjúsági Fúvószenekar és a Rákospalotai Szilas Néptáncegyüttes egyéni és közös produkciója nyitotta a műsort. A fúvószenekart Kőrösy Róbert vezényelte, a Felnőtt Szilas részére a koreográfiát összeállította Bonczók-Sáfránné Kun Lilla és Bonczók-Sáfrán Dominik, az együttes művészeti vezetői.
Majd Bezerédy Zoltán Kossuth- és Jászai Mari-díjas színészművész következett, aki Vörösmarty Mihály versét adta elő: Gondolatok a könyvtárban.
Mielőtt átadták a díszpolgári címet és a kormányhivatali, rendvédelmi kitüntetéseket, Cserdiné Németh Angéla polgármester mondott ünnepi beszédet.
Ünnepelni és emlékezni gyűltünk ma itt össze, hogy felidézzük az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc nemes célkitűzéseit és fejet hajtsunk mindazok emléke előtt, akik szabadságukkal és életükkel fizettek meggyőződésükért és hazaszeretetükért. 1956. október 23-án és az azt követő napokban az ország egyként mondott nemet a kommunista diktatúra embertelenségeire, a mindennapokat megmérgező hazugságra, a becstelenségre és a kegyetlen elnyomásra.
Majd egykori köztársasági elnökünk, Göncz Árpád sorait idézte 1990. október 23-áról: »Szeretném ezt a mai napot - köztársaságunk első évfordulóján - azzal a gondolattal indítani, hogy bár senki ne próbálna ma senkit megfosztani közös kincsünktől, ötvenhat tiszta emlékétől.«
"Kevesen gondoltuk volna, hogy 34 évvel a rendszerváltás után ezek a szavak ismét ilyen fájóan időszerűek lesznek - tette hozzá a polgármester. - Demokrataként és magyar hazafiként ugyanis elfogadhatatlan, hogy bármely politikai szereplő a magyar forradalom eszméivel, hőseivel és áldozataival ócska kalmárszellemben kereskedjen a politikai eszmék bazárjában. Mert ahogyan a hazát, úgy ’56-ot sem sajátíthatja ki egyetlen politikus vagy párt sem."
Majd hozzátette, hogy 1956 forradalmi Magyarországának felelős vezetői és az ország lakosságának döntő többsége is tisztában volt azzal, hogy a megszálló szovjet nagyhatalom elleni harc súlyosan egyenlőtlen küzdelem. Nem elvakult felelőtlenségből, nem rövidlátó ostobaságból, hanem meggyőződéses, igaz hazafiként akartak változást elérni a saját szülőhazájukban. "Tudták, hogy egy nemzet csak a tettei alapján érdemli ki a világ és mások tiszteletét és megbecsülését."
Az 1956-os forradalom és szabadságharc tizenhárom napja során egy boldogabb és reménytelibb, élhetőbb és szabadabb jövő felé indult el az ország.
"Göncz Árpád a rendszerváltás évében arra is figyelmeztetett: »Az ellenség ma a szegénység réme, a létbizonytalanság - ne egymásból faragjunk hát ellenséget. Ennek a harcnak ma éppúgy jövőnk, a társadalmi szolidaritás a tétje, mint volt ötvenhatban.« Polgármesterként és Tizenötödik kerületi lokálpatriótaként is hiszem: csak így tudunk egy szerethetőbb és komfortosabb otthonért, igazi közösségért küzdeni a mindennapokban. Csak így tudunk egy fejlődő és biztonságos kerületért, egy tehetségeit és becsületes polgárait méltán elismerő, megbecsült és jobb országért dolgozni."
Ezután szívből gratulált az ünnepi alkalomból kitüntetett új kerületi díszpolgárainknak.
"Köszönet a ma elismerésben részesülő kormányhivatali alkalmazottaknak, rendőrségi és tűzoltósági dolgozóknak a Tizenötödik kerület - Rákospalota, Pestújhely és Újpalota szolgálatában végzett elhivatott munkájukért és lokálpatriótához méltó helytállásukért."
A kitüntetéseket Cserdiné Németh Angéla és Barkóczi Balázs adta át.
Díszpolgári cím:
Dr. Gyárfás Irén, az Őrjárat utcai felnőtt háziorvosi rendelő háziorvosa;
Pál Nándor Imre, a Pál Autóház vezetője.
Ezután a „Rendvédelmi Szervek Elismerő Oklevelek” átadása következett, a kitüntetéseket Cserdiné Németh Angéla és Csernák János adta át.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság XV. Kerületi Rendőrkapitányság állományában a bűnmegelőzési, bűnüldözési, rendészeti feladatok ellátása során végzett kiemelkedő, magas színvonalú szakmai munkája elismeréseként Rendvédelmi Szervek Elismerő Oklevélben részesül:
- Molnár Gábor alezredes, kapitányságvezető
- Avsar Nikoletta rendvédelmi igazgatási alkalmazott
- Kővári Szilvia rendvédelmi igazgatási alkalmazott
- Krausz Klaudia rendvédelmi igazgatási alkalmazott
- Kuruczné Kramlik Katalin rendvédelmi igazgatási alkalmazott
- Nagy Péter Zsolt rendvédelmi igazgatási alkalmazott
- Nagy Tibor munkavállaló
- Pető-Herczku Rita rendvédelmi igazgatási alkalmazott
- Szabadi Gábor rendőr főtörzsőrmester
- Szabóné Tamasi Helga rendvédelmi igazgatási alkalmazott
- Szkokán-Késmárki Éva rendvédelmi igazgatási alkalmazott
A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság, Észak-pesti Katasztrófavédelmi Kirendeltség IV. Kerületi Hivatásos Tűzoltóparancsnokság állományában a tűz- és kárelhárítási feladatok ellátása során végzett kiemelkedő, magas színvonalú szakmai munkája elismeréseként Rendvédelmi Szervek Elismerő Oklevélben részesül:
- Béres Ferenc tűzoltó alezredes, tűzoltóparancsnok
- Bauer Márton tűzoltó százados
- Mészáros László tűzoltó főtörzsőrmester
- Somogyi Dávid tűzoltó őrnagy
- Veress Imre tűzoltó zászlós
- Vezér Pál Attila tűzoltó főtörzsőrmester
Végezetül Kiváló Kormánytisztviselő Elismerő Oklevelek átadására került sor.
A „Kiváló Kormánytisztviselő Elismerő Oklevél” annak a személynek adományozható, aki Budapest Főváros Kormányhivatala kormánytisztviselőjeként Budapest XV. kerületében kiemelkedő, magas színvonalú közigazgatási munkát végez.
- Molnárné Péterbencze Tímea, a Budapest Főváros Kormányhivatala XV. Kerületi Hivatal kormányablak szakügyintézője
- Seress Attiláné, a Budapest Főváros Kormányhivatala XV. Kerületi Hivatal hatósági ügyintézője
(Fotó: Csokonai15)