Hír
2025.03.17. 09:04

Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseire emlékeztünk

Képaláírás

Március 15-i ünnepség

Budapest Főváros XV. Kerület Rákospalota, Pestújhely, Újpalota Önkormányzata a kissé mostoha időjárás ellenére természetesen idén is megemlékezett az 1848–49-es forradalom és szabadságharcról.

Talán ugyanilyen esős időben kezdődhetett 177 évvel ezelőtt a magyar történelem egyik legsorsdöntőbb eseménye.  Azokra a hősökre emlékeztünk, akik másfél év alatt megpróbálták kivívni Magyarország függetlenségét, szabadságát. Ha kellett, szóval, ha kellett tettel. 

Budapest Főváros XV. Kerület Rákospalota, Pestújhely, Újpalota Önkormányzatának ünnepségsorozata a Pestújhelyi Ereklyés Országzászlónál kezdődött. A megemlékezésen részt vett Cserdiné Németh Angéla polgármester, Barkóczi Balázs országgyűlési képviselő, Csernák János, Tóth Imre és Gyurkó Dániel alpolgármesterek, valamint dr. Kevevári Edit jegyző. Rajtuk kívül megjelentek önkormányzati képviselők, a nemzetiségi önkormányzatok képviselői, a Gyermek és Ifjúsági Önkormányzat képviselői, a pártok és civil szervezetek vezetői, képviselői, és az egyházi vezetők is.

A megemlékezés Cserdiné Németh Angéla polgármester ünnepi köszöntőbeszédével kezdődött.

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc kitörésének 177. évfordulóján a sodró lendületű, mozgalmas és történelemformáló napokra emlékezve a hazájukért hittel és meggyőződéssel harcoló elődeink emléke előtt tisztelgünk. Azokban a hősies hónapokban a Habsburg és a cári csapatok, a kontinens nagyhatalmainak túlereje ellen kellett küzdenie az Európa egésze által nagy csodálattal figyelt kis nemzetnek.

1848-ban Európa-szerte forradalmak zajlottak, melyek idővel mind a kontinensen, mind pedig Magyarországon hatalmas változásokat hoztak. 1848-49 magyar forradalmának és szabadságharcának legfőbb célkitűzése a szabadság, az egyenlőség és a nemzeti függetlenség iránti vágy beteljesítése volt. Március 15-én Pesten az ifjú értelmiségiek, diákok és a polgárság reformokat követelve küzdött egy szabad és független Magyarországért."

Cserdiné Németh Angéla a március 15-i ünnepségen

Cserdiné Németh Angéla a március 15-i ünnepségen

Majd azzal folytatta, hogy a március 15-én közzétett híres 12 pont a magyar forradalmi diákság, a fiatal nemesség és polgárság követeléseit fogalmazta meg a magyar társadalom és a politikai rendszer gyökeres átalakításáról. 

Tanulságos és beszédes átgondolnunk: vajon mi valósult meg maradéktalanul ezekből, és mára mi került újra veszélybe közülük?

Majd kiemelte, hogy a független Magyarországért küzdő elődeink megmutatták az európai nemzeteknek, mire képes ez a kis nép. Bátran és határozottan hallatták hangjukat. Egy közös cél érdekében, a szabad és független Magyarországért fogtak össze mindazok, akik a politika számos részletkérdésében akár nagyon is eltérő álláspontra helyezkedtek. 

Végül roppant fontos gondolattal zárta a beszédét: "A magyar forradalom és szabadságharc legfőbb igazságeszményei ma ismét veszélyben vannak. Egyesek cinikus hallgatásával és cinkos félrenézésével szemben csakis rajtunk, a mi felelős döntéseinken és lokálpatrióta helytállásunkon múlik a sorsunk – hazánkban, a Fővárosunkban és itt, Rákospalotán, Pestújhelyen és Újpalotán. 1848 hőseinek és áldozatainak, és az utánunk jövő nemzedékeknek egyaránt tartozunk azzal, hogy ha kell, nap mint nap megvédjük a szabadságunkat és a nehezen kivívott demokratikus jogainkat.

Ahogyan 1848. március 15-én kívánták elődeink, úgy ma, 177 évvel később sem kívánhatunk mást és kevesebbet, mint hogy: „Legyen béke, szabadság és egyetértés!"

A megemlékezés ezután a kerület egyik ikonikus helyszínén, Kossuth Lajos szobránál folytatódott, ahol Barkóczi Balázs országgyűlési képviselő mondott ünnepi beszédet, melynek legerősebb mondata kísérhet minket ezekben a kissé forró hangulatú időkben.

Barkóczi Balázs ünnepi beszédet mond

Barkóczi Balázs

Azt hiszem, hogy 1848 márciusában az örök idő és az emberi történelem istenasszonya ránk mosolygott, és olyan hősökkel áldotta meg ezt a nemzetet, akikhez foghatóak talán azóta sem születtek Magyarországon.

És amikor erről gondolkodunk, mindig óhatatlanul felmerül bennünk a kérdés: méltóak vagyunk-e 1848-49 örökségéhez? Fel tudunk-e nőni lélekben azokhoz a pesti ifjakhoz, akik egy nap leforgása alatt térdre kényszerítettek egy birodalmat, akik fityiszt mertek mutatni a hatalom által finanszírozott újságok mögött megbúvó propagandistáknak, akik ki merték mondani azt, hogy nem az egyenlők és az egyenlőbbek országát, hanem jogállamot akarnak, akik az urak és a szolgák Magyarországa helyett közteherviselést, a hatalom által kedvezményezett milliárdosok pöffeszkedése helyett pedig valódi néphatalmat követelnek?"

A beszédek után a megjelentek koszorúkat helyeztek el a Pestújhelyi Ereklyés Országzászlónál és a Kossuth-szobornál.

Március 15-i ünnepi megemlékezés

Március 15-i ünnepi megemlékezés

(Fotó: Csokonai15)